Bieńkowska Stomatolog Ostrołęka
07-410 Ostrołęka, ul. Św. Rafała Kalinowskiego 1

Rtg zęba Ostrołęka, Rtg zębów Ostrołęka

RTG zębów to proste i bezbolesne badanie diagnostyczne, które umożliwia dokładną ocenę stanu zęba lub zębów w celu późniejszego zaplanowania procesu leczenia. W naszej poradni zdjęcie otrzymujemy skanując płytki fosforowe w specjalnym skanerze.

Kiedy warto zrobić RTG zęba

RTG zęba Ostrołęka, potocznie zwane prześwietleniem zęba, wykonuje się w celu dokładnego zobrazowania stanu zęba oraz jego korzeni. Lekarz najczęściej decyduje o konieczności wykonania RTG zębów w przypadku podejrzenia zaawansowanej próchnicy. Badanie to wykonuje się także dla oceny stanu korzeni pozostałych po usunięciu zęba, oceny stanu zęba i korzeni przed ekstrakcją, przed wykonaniem protezy zębowej lub implantów oraz przed leczeniem kanałowym.

RTG zębów Ostrołęka obrazuje nie tylko stan samego uzębienia, ale też otaczających zęby tkanek miękkich. To z kolei pozwala ocenić ich stan i wykryć ewentualne nieprawidłowości, np. stany zapalne.

Cyfrowe RTG zęba Ostrołęka - zalety

Wykonanie RTG zęba z wykorzystaniem techniki cyfrowej jest dla pacjenta zdecydowanie bezpieczniejsze. Dawka promieni RTG jest bowiem czterokrotnie mniejsza niż przy wykonywaniu zdjęć metodą tradycyjną z zapisywaniem ich na kliszy. Zdjęcie wykonane metodą cyfrową jest od razu widoczne na ekranie komputera, skraca się więc czas oczekiwania na wynik. Ponadto w razie potrzeby możliwe jest zrobienie kopii takiego zdjęcia i wydanie pacjentowi na płycie CD lub nośniku pamięci masowej. Można to zrobić więcej niż raz, ponieważ zdjęcie jest przechowywane w systemie komputerowym. Wykonywanie zdjęć na kliszy nie dawało takich możliwości.

Warto też podkreślić, że RTG zęba wykonane metodą cyfrową pozwala na powiększenie obrazu, co znacząco ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy i zaplanowanie skutecznego leczenia.

Jest jeszcze jeden istotny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Przy wykonywaniu RTG zęba metodą cyfrową można od razu ocenić, czy zdjęcie zostało wykonane prawidłowo. W epoce kliszy RTG lekarz musiał decydować o konieczności ponownego wykonania zdjęcia, co znacznie przedłużało czas leczenia i było dla pacjentów bardzo niekomfortowe, szczególnie w przypadku dolegliwości bólowych. Obecnie ten problem dzięki technice cyfrowej został w całości wyeliminowany.

Zdjęcie RTG zębów Ostrołęka metodą punktową

W naszej poradni RTG zęba wykonywane jest metodą punktową, co oznacza, że jednorazowo można obejrzeć jeden lub kilka zębów. Na razie nie mamy możliwości zaproponowania pacjentom wykonania zdjęcia pantomograficznego, które daje pełny obraz całego uzębienia.

Wykonujemy też zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe, które mają na celu wczesne wykrycie próchnicy na powierzchniach stycznych zębów. W tym przypadku jednorazowo można obejrzeć nawet osiem zębów.

Jak przebiega wykonanie RTG zębów?

Samo badanie jest bezbolesne i szybkie. Pacjent zobowiązany jest do założenia specjalnego fartucha, który chroni go przed promieniowaniem. Badanie wykonywane jest na siedząco. Od pacjenta oczekuje się, że w czasie badania nie będzie się poruszał. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, obraz zęba będzie od razu widoczny na ekranie komputera.

Kto może zrobić RTG zęba w naszej poradni?

Jesteśmy otwarci na potrzeby wszystkich pacjentów, zarówno tych, którzy na co dzień korzystają z naszych usług, jak i przychodzących ze skierowaniem od innego lekarza.

Cena wykonania zdjęcia RTG w naszym gabinecie to 50 zł. Na życzenie pacjenta zdjęcie wydajemy na płycie CD lub innym nośniku cyfrowym.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Technika cyfrowa to bezpieczeństwo dla pacjenta i dużo większa dokładność obrazowania, a więc skuteczniejsze leczenie.

RTG zębów u dzieci

Jesteśmy otwarci także na potrzeby najmłodszych pacjentów. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wykonujemy RTG zębów u dzieci. Taka konieczność może się pojawić nie tylko w przypadku uszkodzenia zęba lub podejrzenia próchnicy. RTG zębów u dzieci wykonuje się także w celu określenia wieku zębowego i stanu zawiązków zębowych. Może to być niezbędne np. w przypadku opóźnionego wyrzynania się zębów mlecznych lub stałych.

rtg zęba ostrołęka
2023-03-09

Umów się na wizytę

Wypełnij formularz lub zadzwoń. Rejestracja: 29 764 95 09,
tel. komórkowy: 604 120 565. Przesłany formularz stanowi podstawę do kontaktu z Państwem w celu potwierdzenia wizyty.