KORONY
W przypadku znacznego uszkodzenia tkanek zęba lub nieestetycznego wyglądu rozwiązaniem może być zastosowanie koron protetycznych. Korony odtwarzają w całości zewnętrzne części zęba i są umocowane na stałe za pomocą cementów. Znajdują zastosowanie w przypadku złamań oraz rozległych przebarwień zęba. Poprzez pokrycie zęba koroną można odtworzyć jego kształt i nadać mu odpowiedni kolor.
Leczenie rozpoczyna się od oszlifowania zęba w celu nadania mu kształtu umożliwiającego nałożenie korony. Jeżeli ubytki tkanek zęba są bardzo duże, często niezbędne jest leczenie endodontyczne korzenia zęba i wykonanie wkładu koronowo – korzeniowego, który zapewni właściwe przenoszenie sił nacisku na korzeń i zapobiegnie złamaniu się zęba pod koroną.
W naszej poradni wykonujemy korony:
- Licowane porcelaną na podbudowie z tlenku cyrkonu . Zapewniają doskonały efekt estetyczny przy zachowanych najwyższych parametrach wytrzymałościowych. Wewnątrz korony znajduje się rdzeń z tlenku cyrkonu, pokryty z zewnątrz porcelaną. Tlenek cyrkonu jest materiałem o doskonałej estetyce i biozgodności (nie powoduje uczuleń), dobrze izoluje tkanki zęba przed wpływem wysokich i niskich temperatur, a przede wszystkim cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną, porównywalną ze stalą. Właściwości te umożliwiają zastosowanie go do wykonania koron i mostów w dowolnym odcinku, również bocznym.
- Licowane porcelaną na podbudowie z chromokobaltu o dobrej estetyce i wytrzymałości, w kolorze dobieranym do zębów własnych pacjenta. To klasyczna technologia stosowana z powodzeniem od ponad 30 lat. Porcelana napalana jest na rdzeń z metalu, najczęściej chromokobaltu, co łączy dobrą estetykę z wysoką wytrzymałością mechaniczną. Do licowania używamy najwyższej jakości niemieckiej porcelany.
- Pełnometalowe Korony ze stopu chromowo-kobaltowego, tytanu lub złota, cechują się dużą wytrzymałością, lecz nie są estetyczne ze względu na metaliczny kolor, nadają się głównie do pokrycia zębów tylnych w sytuacjach szczególnych.
Korony protetyczne są rozwiązaniem trwałym i wygodnym dla pacjenta, długo zachowują dobrany kolor i ulegają tylko nieznacznemu starciu. Mogą być łączone w większe zespoły - tzw. korony zblokowane lub mosty protetyczne.
MOSTY
Mosty to stałe uzupełnienia, które pozwalają na odtworzenie brakujących, utraconych zębów pacjenta. Składają się z kilku połączonych ze sobą koron protetycznych. Aby możliwe było wykonanie mostu pacjent musi posiadać zęby własne, na których most zostanie umocowany. Zęby te, tak zwane filary mostu, są odpowiednio przygotowywane, aby możliwe było umocowanie na nich koron protetycznych (jeżeli pacjent nie posiada własnych zębów, które mogłyby służyć za filary, niezbędne jest wcześniejsze wszczepienie implantów).
Mosty adhezyjne nie wymagają szlifowania sąsiednich zębów lecz tylko opracowania na ich powierzchniach specjalnych wgłębień retencyjnych.
Mosty są rozwiązaniem bardzo wygodnym dla pacjenta ponieważ:
- są umocowane na stałe,
- siły żucia w moście przenoszone są bezpośrednio na korzenie zębów lub implanty, a nie na dziąsło jak w przypadku protez ruchomych. Zapewnia to możliwość uzyskiwania sił żucia takich jak na zębach własnych,
- kształt przęsła mostu przypomina utracone zęby własne, nie zajmuje dużej ilości miejsca w ustach, nie pokrywa podniebienia, dzięki czemu nie zaburza percepcji smaku i temperatury, jak ma to miejsce w przypadku protez ruchomych,
- dzięki użyciu porcelany lub cyrkonu zęby w moście są odporne na ścieranie i przebarwienia. Zastosowanie wysokiej klasy mas wyciskowych przygotowanych w urządzeniu Pentamix II oraz sterowanych komputerowo pieców do odlewania metalu i napalania porcelany gwarantuje wysoką precyzję wykonania.