Bieńkowska Stomatolog Ostrołęka
07-410 Ostrołęka, ul. Św. Rafała Kalinowskiego 1

Protetyka

KORONY

W przypadku znacznego uszkodzenia tkanek zęba lub nieestetycznego wyglądu  rozwiązaniem może być zastosowanie koron protetycznych. Korony odtwarzają w całości zewnętrzne części zęba i są umocowane na stałe za pomocą cementów. Znajdują zastosowanie w przypadku złamań oraz rozległych przebarwień zęba. Poprzez pokrycie zęba koroną można odtworzyć jego kształt i nadać mu odpowiedni kolor.

Leczenie rozpoczyna się od oszlifowania zęba w celu nadania mu  kształtu umożliwiającego nałożenie korony. Jeżeli ubytki tkanek zęba są bardzo duże, często niezbędne jest leczenie endodontyczne korzenia  zęba  i wykonanie wkładu koronowo – korzeniowego, który zapewni właściwe przenoszenie sił nacisku na korzeń i zapobiegnie złamaniu się zęba pod koroną.

W naszej  poradni  wykonujemy korony:

  • Licowane porcelaną na podbudowie z tlenku cyrkonu . Zapewniają doskonały efekt estetyczny przy zachowanych najwyższych parametrach wytrzymałościowych. Wewnątrz korony znajduje się rdzeń z tlenku cyrkonu, pokryty z zewnątrz porcelaną. Tlenek cyrkonu jest materiałem o doskonałej estetyce i biozgodności (nie powoduje uczuleń), dobrze izoluje tkanki zęba przed wpływem wysokich i niskich temperatur, a przede wszystkim cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną, porównywalną ze stalą. Właściwości te umożliwiają zastosowanie go do wykonania koron i mostów w dowolnym odcinku, również bocznym.
  • Licowane porcelaną na podbudowie z chromokobaltu o dobrej estetyce i wytrzymałości, w kolorze dobieranym do zębów własnych pacjenta. To klasyczna technologia stosowana z powodzeniem od ponad 30 lat. Porcelana napalana jest na rdzeń z metalu, najczęściej chromokobaltu, co łączy dobrą estetykę z wysoką wytrzymałością mechaniczną. Do licowania używamy najwyższej jakości niemieckiej porcelany.
  • Pełnometalowe Korony ze stopu chromowo-kobaltowego, tytanu lub złota, cechują się dużą wytrzymałością, lecz nie są estetyczne ze względu na metaliczny kolor, nadają się głównie do pokrycia zębów tylnych w sytuacjach szczególnych.

Korony protetyczne są rozwiązaniem trwałym i wygodnym dla pacjenta, długo zachowują dobrany kolor i ulegają tylko nieznacznemu starciu. Mogą być łączone w większe zespoły - tzw. korony zblokowane lub mosty protetyczne.

MOSTY

Mosty to stałe uzupełnienia, które pozwalają na odtworzenie brakujących, utraconych zębów pacjenta. Składają się z kilku połączonych ze sobą koron protetycznych. Aby możliwe było wykonanie mostu pacjent musi posiadać zęby własne, na których  most zostanie umocowany. Zęby te, tak zwane filary mostu, są odpowiednio przygotowywane, aby możliwe było umocowanie na nich koron protetycznych (jeżeli pacjent nie posiada własnych zębów, które mogłyby służyć za filary, niezbędne jest wcześniejsze wszczepienie implantów).

Mosty adhezyjne nie wymagają szlifowania sąsiednich zębów lecz tylko opracowania na ich powierzchniach specjalnych wgłębień retencyjnych.

Mosty są rozwiązaniem bardzo wygodnym dla pacjenta ponieważ:

  • są umocowane na stałe,
  • siły żucia w moście przenoszone są bezpośrednio na korzenie zębów lub implanty, a nie na dziąsło jak w przypadku protez ruchomych. Zapewnia to możliwość uzyskiwania sił żucia takich jak na zębach własnych,
  • kształt przęsła mostu przypomina utracone zęby własne, nie zajmuje dużej ilości miejsca w ustach, nie pokrywa podniebienia, dzięki czemu nie zaburza percepcji smaku i temperatury, jak ma to miejsce w przypadku protez ruchomych,
  • dzięki użyciu porcelany lub cyrkonu zęby w moście są odporne na ścieranie i przebarwienia. Zastosowanie wysokiej klasy mas wyciskowych przygotowanych w urządzeniu Pentamix II oraz sterowanych komputerowo pieców do odlewania metalu i napalania porcelany gwarantuje wysoką precyzję wykonania.

WKŁADY

Wkłady koronowo-korzeniowe  to uzupełnienia protetyczne, które umożliwiają wzmocnienie częściowo lub całkowicie złamanego zęba. W sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad  kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, wykonanie odbudowy za pomocą wypełnienia, korony lub mostu jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania się pozostałości zęba, a często jest całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio do korzenia zęba.

PROTEZY OSIADAJĄCE

tradycyjne, częściowe lub całkowite mogą być wykonane z Akrylu, Acetalu, Nylonu lub Akronu (protezy miękkie).

PROTEZY SZKIELETOWE

z klamrami metalowymi lub elastycznymi z acetalu lub nylonu są alternatywnym  rozwiązaniem w sytuacji gdy nie mamy odpowiednich warunków do wykonania mostów.

2020-02-08

Umów się na wizytę

Wypełnij formularz lub zadzwoń. Rejestracja: 29 764 95 09,
tel. komórkowy: 604 120 565. Przesłany formularz stanowi podstawę do kontaktu z Państwem w celu potwierdzenia wizyty.