Bieńkowska Stomatolog Ostrołęka
07-410 Ostrołęka, ul. Św. Rafała Kalinowskiego 1

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów, inaczej uszczelnianie bruzd jest zabiegiem profilaktycznym, polegającym na wypełnieniu szczelin i zagłębień występujących na powierzchniach żujących zębów, specjalną substancją światłoutwardzalną zwaną lakiem szczelinowym.
Lak szczelinowy jest to materiał o płynnej konsystencji, który zapływa do bruzd, szczelin i zagłębień zęba. Jest to światłoutwardzalny kompozyt.
Biały kolor laku sprawia, że jest on dobrze widoczny, a jego stan może być łatwo skontrolowany w rutynowym badaniu stomatologicznym.

Lakowanie zębów - grafika

Jakie korzyści daje lakowanie zębów?

Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych i bakterii.

Głębokość bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie metodami powszechnie stosowanymi.

Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego.

Dzięki lakowaniu eliminujemy możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach, a co za tym idzie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy.

Które zęby powinny zostać zalakowane?

Lakuje się mleczne zęby trzonowe i stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe (od czwórek do ósemek), dla których charakterystyczna jest powierzchnia żująca z licznymi bruzdami i zagłębieniami.

Do lakowania kwalifikują się zęby bez próchnicy i bez przebarwień w bruzdach.
Najbardziej wymagają lakowania powierzchnie żujące pierwszych i drugich stałych trzonowców (szóstek i siódemek).

Kiedy powinno przeprowadzić się zabieg lakowania bruzd?

Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie wcześnie, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Najbardziej wymagają lakowania powierzchnie żujące pierwszych stałych zębów trzonowych (szóstek) - zabieg najlepiej wykonać w ciągu 4-6 miesięcy po ich wyrżnięciu. Dotyczy dzieci w wieku 6 – 8 lat. U dzieci starszych w wieku 11 – 13 lat lakuje się też drugie stałe trzonowce.

Jak długo trwa zabieg lakowania i czy jest bolesny?

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie trwa dłużej niż kilka minut dla jednego zęba. Na początku powierzchnię zęba zabezpiecza się przed dostępem śliny, następnie oczyszcza się pastą, płucze i osusza. Na tak przygotowanym zębie, wypełnia się bruzdy lakiem a następnie utwardza lampą polimeryzacyjną. Na koniec higienistka sprawdza szczelność utwardzonego laku.

Na jak długo wystarczy pokrycie bruzd lakiem?

Prawidłowo założony lak utrzymuje się w bruzdach przez kilka - kilkanaście lat. Poddawany jednak siłom żucia ulega ścieraniu i niekiedy może zostać częściowo lub całkowicie utracony, dlatego wymaga okresowej kontroli. Podczas rutynowego przeglądu stomatologicznego lekarz sprawdza szczelność laku i wykrywa miejsca, które wymagają ewentualnego uzupełnienia lub wymiany.

2023-04-19

Umów się na wizytę

Wypełnij formularz lub zadzwoń. Rejestracja: 29 764 95 09,
tel. komórkowy: 604 120 565. Przesłany formularz stanowi podstawę do kontaktu z Państwem w celu potwierdzenia wizyty.